Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Bruxismus

Skřípání zuby (bruxismus) je problém, který spočívá v intenzivní noční aktivitě žvýkacích svalů, která se navenek projevuje intenzivním skřípáním zubů. Postižená osoba tento stav často vůbec nevnímá a teprve stížnosti spolunocležníka vedou k uvědomění si problému. Proč je bruxismus problém? Skřípání zubů často ruší spánek (podobně jako chrápání) ostatních spolunocležníků, dochází k nepřiměřenému úbytku tvrdých zubních tkání, k nepříjemnému zvýšení citlivosti zubů na chlad, kyselé, sladké, k poškozování parodontu, k bolestem a zbytnění žvýkacích svalů. Bruxismus je také považován za významný faktor pro vznik a rozvoj onemocnění čelistních kloubů (tzv. temporomandibulární poruchy).

Bruxismus postihuje děti i dospělé a velmi často souvisí s celkovým psychickým stavem. U dětí se může přechodně objevit i v souvislosti s jakýmkoliv celkovým infekčním onemocněním – skřípání pak často samo odeznívá.

Bruxismus se léčí konzervativně, někdy kombinovanou léčbou. Využívají se nákusné dlahy, speciální cviky žvýkacích svalů, režimová opatření, výjimečně podávání léčiv. Léčbu vede zubní lékař nebo lékař v tzv. kloubní poradně pro onemocnění čelistních kloubů.

Pokud pacient zatíná zuby při vědomí během dne (tedy ne ve spánku), mluvíme o bruxománii. K bruxománii dochází při aktivitách spojených s vysokým stupněm soustředění na nějaký problém nebo na nějakou činnost a postižený člověk si tuto abnormální aktivitu (zlozvyk) často neuvědomuje. Léčba bývá obdobná jako u bruxismu, ale navíc směřuje k odstranění tohoto zlozvyku.


Copyright © 2011 - 2024 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224