Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.
Zubní ordinace "U Homolky"

Co je to ...?

Černý chlupatý jazyk - lingua villosa nigra, black hairy tongue Černý chlupatý jazyk - lingua villosa nigra, black hairy tongue

Tento nebolestivý a nezhoubný stav postihuje hřbet jazyka, většinou v zadních dvou třetinách. Při tomto stavu dochází ke zbytnění drobných výběžků (filiformních papil) na povrchu jazyka a ke hromadění odumřelých epiteliálních buněk mezi papilami a na jejich povrchu. Tento nános se ochotně zbarví do tmava až černa působením ústních mikrobů (bakterie, kvasinky) a klinický obraz působí na laika děsivě. Kromě nepěkného vzhledu jazyka se mohou vyskytovat také změny vnímání chuti, někdy i kovová pachuť, zápach z úst, nucení k dávení.

Příčiny mohou být různé - špatná úroveň ústní hygieny, snížená produkce sliny, změna složení spektra mikrobů v ústech po užívání antibiotik, antimikrobiálních pastilek nebo při užívání některých ústních vod, při kouření atd.

Léčba: zásadní je dodržovat kvalitní ústní hygienu, čistit hřbet jazyka kartáčkem nebo škrabkou na jazyk. Nekouřit. Vysadit ústní vodu. Při trvání stavu je důležité poradit se se zubním lékařem.

Copyright © 2011 - 2023 Doc. MUDr. Jiří Zemen, Ph.D.

Tel.: +420 604 553 224          E-mail: ordinace@jiri-zemen.cz